نارسيسم ايرانی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

چند وقت پيش از يک شب نشينی به خانه می آمدم و در راه جوانی که منتظر تاکسی بود نظرم را جلب کرد و گفتم تا جايی او را برسانم . جلوی او ترمز کردم و او با تعجب سوار ماشين شد . سر صحبت را باز کردم . کارگر يک سلمانی در خيابان ولنجک بود و در سر سودای اجاره خانه ای در همان حوالی را داشت . و نگران از چگونگی همسايگان بود .من فکر کردم منظورش جايی دنج برای کار های خصوصی اش است .اما او با صلابتی اهورايی دم از داشتن همسايگانی آريايی زد !! که نژادی پاک دارند و به همين دليل، پس همسايگانی نيکو هستند . گرم گفتگو از نژاد بود که مسيرمان زير پل ميرداماد جدا شد .تشکری کرد و رفت تا به زندگی خود برسد و من هم سردرگم از کلمات جوانک راهی خانه شدم .

مدتی است اين ايرانی پرستی و خود برتر بينی که در نهاد مردم نهادينه بود رنگ و بويی تازه گرفته و خصوصا جوانان زيادی را می بينی که تا سر صحبت باز می شود سخن از قوم و تبار می گويند و اين نژاد پرستی صرف را رنگ و لعاب وطن پرستی می زنند .

اين سيل توجه به گذشته دلايل بسياری دارد که از همه مهمتر در ماندگی قومی را می رساند که در دنيای امروز خود را چنان دور از ساير اقوام می بيند که در خود توان رسيدن به آنان نمی بيند، پس سر در شولای روشن گذشته خود می برد و دل به تاريخی که در آن جايی و جايگاهی داشته فرو می کند .باشد که کمی از شوکت آن ايام ظلمت امروزش را روشن کند .

  يادآوری و باز آفرينی سنن نيک گذشته کاری است ممدوح اما اينکه اين گذشته را چماقی کنيم برای تقبيح ساير اقوام و آلتی برای گيج کردن خود و دور شدن از واقعيت، امری دور از شان انسان است .

 تحقيقا نژاد پرستی است که فرياد هنر نزد ايرانيان است و بس سر دهيم . اعراب را کثيف جلوه دادن و اروپاييان را بربر خواندن و آسيای شرق را هون ديدن، هيچ دردی از ما دوا نمی کند و تنها خوی و خصلت غير انسانی را در ما پرورش خواهد داد .

 از ديگر بدی های اين جريان يکی همين تقبيح کامل امروز مان از تمام زوايا است . دين گريزی يا بهتر بگويم اسلام گريزی از ديگر اين علل است .شخصا دیده ام دوستانی را که به اتشکده ای رفته و زرتشتی شده اند و با اب و تاب از اين دين بهی دم می زنند و نماز پنچگانه به پا می دارند . اعتقاد هر کس برای خودش است و من قصد توهين به اين دوستان ندارم .اما چون به عينه می بينم اين تغيير دين را نه با عقل سليم که تنها برای همسازی با گذشته ظاهرا خوب خويش کرده اند در نظرم امری بی ارزش جلوه می کند .

 از سويی تکرار تاريخ را می بينم که در زمان حکومت گذشته موج تاريخ پروری حکومت همگان را به دين اسلام سوق داد و دانش آموختگان مدارس عالی هم اسلام گرای تند شدند و امروز در حکومت اسلامی اين جوانان تاريخ پرست شده اند .

اين خودشيفتگی مجازی تنها ما را روز به روز به قهقرا خواهد برد و سرعت هم آواييمان با جهان خارج را کم  و کمتر خواهد کرد و روزی به خود خواهيم آمد که در چنبره همين گذشته چنان اسير شده ايم که ديگر هيچ کس را يارای رهايی نيست .

 آخر امری انتصابی (همين ايرانی شدن ) جای افتخار دارد؟ مگر من نوعی ،چه زحمتی کشيده ام که آريايی باشم ؟ افتخار زمانی معنا دارد که اکتسابی باشد و بس .

 <?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /> axaxd-2.jpg من زمانی شديدا در گير همين توهمات بودم که ميتوانيد اثرش را در همين وبلاگ در تاريخ های يکسال پيش ببينيد ، اما با فکر و هم انديشی با بزرگانی از تبار انسانيت اين خصلت خود برتر بينی مجازی را به کناری گذاشتم و اين سطور نوشتم شايد بر ديگرانی همچون من افاقه ای کند .

  axaxd-2.jpg حتما اين شعر رو بخونيد

 

/ 69 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علي اكبر كرماني

سلام . اين هم يک نوع انحطاط است و واپس گرايی افراطی . موافقم . پايدار باشی .

اهورا اشون 1

روزبه جان: قبل از هر سخنی بايد بگويم که اگر کسانی ادعا کرده‌اند به آتشکده‌ای رفته و زرتشتی شده‌اند، قدر مسلّم، طريق اغراق را پيموده‌اند. هيچ موبدي جرأت ندارد مسلماني را در امر خطيري مانند ارتداد ياري دهد. البته ممكن است برخي در نهايت اختفاء براي كسي كُشتي ببندند، امّا محال است در پيش چشم ديگري اين‌كار را انجام دهند كه حُكم اين كار بي كم و كاست اعدام است. توجّه داشته باش كه ترويج اين شايعات چه زحمتي را براي ديگران موجب مي‌تواند شد. {...}

اهورا اشون 2

{...} و امّا بعد: درباره‌ي موضوع نژاد و وطن‌پرستي، بسيار درست و سنجيده گفتي. امّا به‌هوش باش كه آنچه آن جوان مي‌گفت و مي‌انديشيد، روي ديگر سكّه‌ي افراط در نفي مليّت‌مان است كه از قضا اين روزها بازارش رو به گرمي است. براي نمونه به آخرين يادداشت من در دبش نگاه كن و ببين كه چه مسلّماتي را انكار مي كنند. شادكام و كامروا باشي.

Roya

روزبه عزيزم سلام: دردی که تو بهش پرداختی جوری با خون ما عجين شده که نياز به يه سرمايه گذاری فرهنگی دراز مدت داره تا درمان بشه. مثل خيلی چيزهای ديگه که در اطرافمون ميبينيم و تا مدتها ذهنمون رو به خودش مشغول ميکنه... اما اين يه واقعيته که بايد باهاش کنار بياييم ولی تحت تاثيرش قرار نگيريم...

Nima

مرد حسابی چرا می خوای ادای کسايی رو در بياری که نه سوادشون رو داری نه از غرض ورزي هاشون باخبری. اين حرف درست که چنين امر اکتسابی افتخار نداره ولی تو چجوری می خوای خلا فرهنگی اين نسل که بر خلاف نظرت درصد بالايی از اون بی هويت و بی ريشه شده رو پر کنی. این توجه به گذشته می تونه به اونها نشون بده که چه استعداد و توانايی بالقوه ای دارند در غير اينصورت که همه شون يا بايد برن برای يک مملکت ديگه جون بکنند يا هميشه اينجا به همين که هستند راضی بشند.

Nima

می دونم که ديگه کسی به اين کامنتها سر نمی زنه ولی برای خودت می نويسم شايد در افکارت تجديد نظر کنی و ديگر اينگونه ننويسی. قبل از اينکه دوباره چيزی بگم لازمه ياد آور بشم که چون بار اول در تایپ عجله داشتم به جای انتصابی تايپ کردم اکتسابی. بله امر انتصابی ست که افتخار نداره. ولی می تونه نشانگر اون چيزی باشه که بايد وجود می داشته و وجود ندارد. پس اگر اين توجه به گذشته بتواند محرکی باشد برای آينده بهتر ديگه توهم نيست و اون وقت افتخار هم داره.

Nima

روزبه خان ! من متوجه نيت خير تو هستم ولی بايد بدونی ادبياتی که با اون سخن گفتی اولا مال خودت نيست و بهت تلقين شده دوما از خطرش آگاه نيستی و می تونه يک خيانت تلقی بشه. هر کسی که سعی کنه حرف های متفاوت بزنه که روشنفکر نيست. جناب عالی غافلی که اين سخنان چه عواقبی داره؟ من انسانهای آزاد انديشی رو می شناسم که هم مسلمان راستينی هستند هم از ميراث ديگر اديان از جمله دين باستانی مملکتشون استفاده می کنن. اونوقت تو با اين مثالی که زدی ميتونی براشون مايه دردسر شی و آب به آسياب کسانی بريزی که خيلی توهمشون از مثال تو بالاتره.

Nima

موردی که تو مثال زدی خيلی کم پيش مياد ولی متعصبين ظاهر گرای اسلام که اصولا هيچ ارزشی براب هويت ملی قائل نيستند که اين حاليشون نميشه. فقط امثال تو ندونسته اونها رو به جون يک عده انسان بيگناه ميندازن. فقط فکر مطرح کردن خودت نباش کمی فکر کن اگر اين موضع گيری به فرض اون تعداد کمی رو که در ميهن پرستی افراط کرده اند ساکت کنه در کنار اون می تونه صدمه شديدی به نسل حاضر بزنه. آخه چند درصد ميهن دوستان اين مملکت نژاد پرستن؟ چند درصدشون به راضی به رنج ملتهای ديگه می شند؟ ما فقط حقی که ازش محروم شديم رو ميخوايم. اگه همه مثل تو فکر کنن که ديگران چند روزه ترتيب اين مملکت رو ميدهند.

Nima

خلاصه اينکه احتياط کن. اون پهلوی هم که گفتی ادای ميهن دوستی را در می آورد. واقعا در توهم بود. فضولاتش رو هم امروز تو اين شبکه های تلويزيونی می بينی.مرتیکه بی سواد خجالت نمی کشه اسم پاک اهورا رو گذاشته رو خودش و همه چیز رو به مسخره کشیده.... از کسايی که اين حرفها رو يادت دادن بپرس اگر با اون کودتای کذايی جلوی ميهن دوستای واقعی رو نگرفته بود حالا چه سرنوشتی داشتيم.احتياط کن هر حرف تازه ای خوب نيست.

Nima

ببخشيد باز هم عجله کردم و انتسابی رو با ص نوشتنم. اعصاب که نمی ذارند برامون.